Biznis a jeho hodnoty

Autor: Patrik Capulič | 13.3.2015 o 16:35 | (upravené 13.3.2015 o 17:09) Karma článku: 3,02 | Prečítané:  279x

Kvôli čomu chcete podnikať? Aké sú vaše hodnoty a čo vás motivuje? Rád by som vám poskytol zopár rád, ktoré odporúčajú aj známy svetový obchodníci a investori, a tým vám pomohol vytvoriť si svoj vlastný rebríček hodnôt v podnikaní, ktorý vám pomôže vyvarovať sa v biznise častým chybám. Zároveň poskytnem aj svoj osobný názor na túto problematiku. 

Aká je tvoja priorita v podnikaní? 

Ak rozmýšľame o biznise, často máme nápad, ktorý by dokázal zmeniť životy ľudí a taktiež aj ten náš. Sú to nápady, ktoré môžu priniesť na trh novú vec alebo vylepšiť už existujúcu tzv. zlepšováky. Ale čo by malo byť pre nás prioritou a motiváciou v biznise? Ak si myslíte že peniaze, tak si otvorte web stránku s ponukami práci a hľadajte svoj vysnívaní job! Samozrejme, že každý podnikateľ sa teší ak vidí, že výsledok hospodárenia jeho podniku dosahuje kladne čísla, ale nadšenie, že pre túto spoločnosť niečo priniesol musí byť silnejšia a motivovať ho. Priznám sa, že sám som považoval peniaze za akýsi hnací motor podnikateľa, ale čím viac informácií sa dozvedám, tým viac sa mení aj môj rebríček priorít a hodnôt. Peniaze z biznisu sú len výhodou, dodatkom, ktorý dostaneme za naše úsilie. Veci,ktoré si kúpime majú zvýšiť naše nadšenie a túžbu po ďalšom raste podniku. Dúfam, že sa zamyslíte nad podstatou tejto myšlienky a pokúsime sa vytvárať v budúcnosti podnikateľské prostredie, v ktorom je hlavnou prioritou podnikateľa spokojnosť svojich zákazníkov. 

"Robte to čo vás baví, zo začiatku aj zadarmo a nebojte sa, peniaze prídu. "

Materializmus vs. rozvoj podniku

Počuli ste niekoho hovoriť o tom ako začne podnikať a hneď si kúpi super luxusné drahé auto? Ja určité áno a nie raz ale viackrát. Ale nie je lepšie firemný zisk využiť na rozšírenie výroby a tvorbu pracovných miest? Odpoveď na túto otázku si vytvorí každý sám, pretože nechcem nikoho presviedčať, aby si drahé auto raz nekúpil. Chcem poukázať ale na jeden fakt, že postupné uspokojovanie luxusných materiálnych potrieb z vás môže urobiť prehnaného materialistu.Takýto človek postupne zabúda na spokojnosť svojich zákazníkov ba čo viac aj na svojich zamestnancov. Inšpirujte sa Tomášom Baťom a jeho prístupu k svojím zamestnancom. Lebo oni sú tí, ktorí vám na to auto zarobia a nato netreba zabúdať. Tomáš Baťa spravil zo svojich zamestnancov ako keby spoločníkov a tí sa podieľali na výsledku hospodárenia podniku. Spomeňte si pri tvorbe vlastného podnikania na tohto pána a dúfam že to nasmeruje vaše hodnoty správnym smerom.  

Spomeňte si neskôr na tento citát od Henryho Forda: "Spokojný zamestnanec urobí viac ako traja nespokojní".

Nízke platy Slovákov sú aj vo vašich rukách

Veľa ľudí sa sťažuje, že na Slovensku a hlavne na východnom sú nízke platy. Ale ponorte sa do seba a predstavte si ako by ste to robili vy, keby ste boli na mieste týchto podnikateľov. Dúfam, že si popri tom spomeniete na svojich rodičov, ako musia pracovať dlhé hodiny za nízke platy a vy sa stanete tými, ktorý svojim podnikom zmenia tento prístup a zamestnancov ocenia. Henry Ford, ktoré veľmi obdivujem a taktiež ma inšpiruje na mojej ceste, spravil vo svojom podnikaní veľmi zaujímavý krok. Henry Ford zvýšil platy svojim zamestnancom, aby mohli kupovať jeho drahšie autá. Senzačný krok senzačného podnikateľa. Uspokojil obe strany naraz.

No u nás to takto nefunguje a zamestnanec sa berie čím ďalej tým viac ako stroj a nie ako človek. Chcete zmeniť toto tzv. "vykorisťovanie" zamestnancov? Tak začnite od seba a pokúste sa nasmerovať aj iných ľudí, ktorý chcú preraziť vo svete biznisu. Len štát a podnikatelia môžu zlepšiť životné podmienky ľudí a ak s tým štát nerobí nič tak je tu priestor pre vás. 

Možno som optimista, ale verím, že aspoň jeden z vás si vezme túto myšlienku k srdcu a v budúcnosti ju bude aplikovať na svojom podniku. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?