Osobnosti biznisu: 1.diel - Robert Kiyosaki

Autor: Patrik Capulič | 19.3.2015 o 17:13 | (upravené 19.3.2015 o 17:21) Karma článku: 7,17 | Prečítané:  457x

V prvom diele osobností biznisu by som vám rád predstavil podnikateľa Roberta Kiyosakiho. Možno ste o tomto, podľa môjho názoru, známom podnikateľovi dosť počuli. Robert Kiyosaki bol a stále je človekom, ktorému patrí moje uznanie a preto vám ho predstavujem ako prvú osobnosť biznisu. Dozviete sa niečo o jeho minulosti, na čom zbohatol, čo vytvoril a aké sú jeho hlavné podnikateľské aktivity.

Kto je Robert Kiyosaki?

Robert Kiyosaki je japonský Američan štvrtej generácie, ktorý sa narodil na Havajských ostrovoch. Pochádza z prevažne chudobnej učiteľskej rodiny. Ako malé dieťa sa zoznámil so svojim kamarátom Mikeom, ktorého otec je u Kiyosakiho nazývaný bohatým otcom. Bohatý otec Roberta Kiyosakiho bol veľmi úspešný podnikateľ, ktorý naučil Roberta a Mikea podnikateľsky rozmýšľať už v mladom veku. Skutočnosť, že vyrastal v prostredí dvoch otcov mu dodala impulz na napísanie svetového bestselleru Bohatý otec, chudobný otec.  

Bohatý otec, chudobný otec

Táto kniha patrí medzi moje najobľúbenejšie a taktiež je jedna z prvých, ktoré ma inšpirovali a aktivovali vo mne podnikateľského ducha. Ako som už sčasti spomínal, Robert v tejto knihe opisuje život s dvoma otcami, jedným chudobným a druhým bohatým. Príbeh sa zakladá na reálnych udalostiach. Bohatý otec učil Roberta a svojho syna zásady, ktoré majú uplatňovať v podnikaní. Často ich vzal ku sebe a mohli sledovať ako rokuje so svojimi obchodnými partnermi. Robert a Mike spolu pracovali v obchode, ktorého majiteľ bol Bohatý otec. Za svoju prácu dostávali zaplatené len veľmi málo a neskôr pracovali úplne zadarmo. Cieľom bolo naučiť ich, aby neboli otrokmi peňazí, ale aby pracovali a učili sa. Chudobný otec bol človek s učiteľským vzdelaním a nebol pre Roberta takou inšpiráciou ako bohatý otec a preto sa rozhodol stať sa podnikateľom. 

Táto kniha mi priniesla iný pohľad na prácu a aktivovala vo mne podnikateľské myslenie. Po prečítaní som zistil, že pri práci nadobudnete  skúsenosti, ktoré môžete neskôr využiť v podnikaní. Robert Kiyosaki taktiež odporúča zamestnať sa na začiatku vašej kariéry ako predajca. Umenie predávať je taktiež základným pilierom úspechu podnikateľa. Aj sám Robert sa po návrate z vojny, kde pôsobil ako pilot vrtuľníka, stal predajcom vo firme Xerox. Význam umenia predávať zdôrazňuje aj Donald Trump vo svojej knihe The art of the deal, ktorá bola inšpiráciou aj pre samotného Roberta Kiyosakiho. 

Podnikateľské aktivity Roberta Kiyosakiho

Hoci je Robert Kiyosaki perfektným spisovateľom a má na svojom konte mnoho zaujímavých a inšpiratívnych publikácií medzi jeho hlavné podnikateľské aktivity patrí obchodovanie s nehnuteľnosťami. O nehnuteľnosti sa zaujímal už ako malý chlapec. Princíp jeho obchodovania je založený na základe toho, že nehnuteľnosť je krytá úverom, ktorého platiteľ je nájomca. Jednoducho povedané nájomcovia splácajú jeho úvery. Veľkou časťou sa podieľa aj na nákupe nehnuteľností v exekúcii. V súčasnosti vlastní obrovské množstvo bytov a domov, ktoré prenajíma. 

Jeho ďalším zdrojom príjmu je vytvorenie hry Cashflow, ktorá má pomôcť ľuďom zlepšiť si ich finančné vzdelávanie.Dosiahla veľký úspech vo svete, pretože nepatrí medzi tradičné nástroje vzdelávania. Pri tejto hre vychádza z toho, že: 

- keď človek číta zapamätá si 10-20% obsahu

- keď človek počúva zapamätá si len 20-30% obsahu

- keď človek niečo aktívne vykonáva, zapamätá si 70-80% obsahu

Robert Kiyosaki je taktiež autor ďalšej skvelej knihy Prečo jednotkári pracujú pre trojkárov a dvojkári pre štát.  Hoci je táto kniha určená pre rodičov, ktorý chcú pripraviť ich deti na skutočný svet peňazí, tak aj odhliadnuc nato je to kniha ktorá mi poskytla množstvo zaujímavých rád na zlepšenie svojej finančnej inteligencie. 

Robert Kiyosaki taktiež rozlišuje 4 kvadranty ktorými sú zamestnanci, samostatne zárobkovo činné osoby, majitelia a investori. Zamestnanci a samostatne zárobkové činné osoby predstavujú ľavú stranu kvadrantu, majitelia a investori pravú stranu. Vo svojej ďalšej skvelej knihe Cashflow kvadrant poskytuje návod a vyzýva ľudí, aby prostredníctvom vzdelávania o financiách prešli na pravú stranu kvadrantu a stali sa pánmi svojich financií. 

Zopár rád Roberta Kiyosakiho

- zvýšte svoje finančné IQ, vzdelávaním sa o financiách

- investujte do svojho vzdelávania

- prenajímajte nehnuteľnosti a zabezpečte si tak pasívny príjem

- naučte sa predávať  

Dúfam, že vám tento článok o tomto inšpiratívnom podnikateľovi niečo priniesol a posunul vás na vašej ceste za dosiahnutím finančnej slobody. Robert Kiyosaki je podnikateľ, ktorý ide vzorom vo viacerých príkladoch a preto som sa snažil vybrať tie, ktoré považujem za najdôležitejšie a najviac inšpiratívne. 

"Zodpovednosť za svoje financie vezmite do vlastných rúk. Buď budete pánmi peňazí, alebo ich otrokmi.”

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?