Ako získať kapitál pre svoj biznis

Autor: Patrik Capulič | 31.5.2015 o 14:20 | (upravené 23.7.2015 o 6:41) Karma článku: 4,50 | Prečítané:  571x

Mnoho mladých a perspektívnych ľudí má skvelé nápady a myšlienky, ktoré by mohli vyrásť na prosperujúci podnik. No kde získať peniaze na ich realizáciu? Ak aj vás zaujímajú možnosti, ako ich získať, tak ste na správnom mieste. 

 

Nájsť zaujímavý podnikateľský nápad nie je v súčasnosti ani polovica vášho úspechu. Jeho realizácia si vyžaduje vytrvalosť, pevnú vôľu a húževnatosť akú mal napríklad "Vlk z Wall Street". No najprv je treba zabezpečiť finančnú stránku vášho podnikateľského nápadu. Preto by som vám rád predostrel niekoľko spôsobov ako tieto peniaze získať. 

1. Vlastné peniaze: Najlepším spôsobom na začatie podnikania sú určite vlastné financie. No pri súčasných platobných podmienkach na Slovensku je ťažké nahromadiť dostatočné množstvo peňazí. Napriek tomu je táto forma financovania najvýhodnejšia. Pravidlo je, aby ste nevkladali do podnikania všetky úspory ale nechali si istú "železnú rezervu" v prípade potreby. Rada Roberta Kyiosakiho pre začínajúcich podnikateľov znie: Pri začatí podnikania nikdy neopúšťajte ihneď svoje zamestnanie, pretože na začiatku budete robiť zväčša zadarmo. 

2. Rodina: Ďalším spôsobom, ktorý mi nepríde veľmi výhodný je požičiavanie si peňazí od rodiny respektíve priateľov. Nepovažujem ho za výhodný vzhľadom na to, že môže narušiť rodinné vzťahy. No ak máte v rodine podnikateľa, ktorý sa už hýbe vo svete biznisu dlhšiu dobu, tak je to určite výhodou, pretože vám môže okrem financií poskytnúť aj zaujímavé a užitočné rady. 

3. Úver, pôžička: Klasickým a asi aj najpoužívanejším spôsobom získavania peňazí pre váš biznis je získanie podnikateľského úveru alebo pôžičky. Pri tomto spôsobe je potrebné prehodnotiť z viacerých možností a vybrať si ten najvýhodnejší. Banka si bude taktiež preverovať vašu bonitu a tu by ste ako mladý začínajúci podnikateľ veľmi neobstáli. V tomto prípade je vhodné nájsť si osobu, ktorá je vám blízka a bola by ochotná vziať si na seba úver. Pre rozbeh menšieho podnikania je to určite vhodná forma financovania. Úver považujem napriek tomu za veľmi rizikovú formu ale podnikanie je risk. Buď vyhráte alebo prehráte. Vaše víťazstvo je len vo vašich rukách. 

4. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť od štátu:  Veľmi výhodnou formou získania peňazí je nenávratný príspevok na SZČ zo strany štátu. Žiadateľ však na jeho získanie musí splniť viacero podmienok. Medzi tieto podmienky patrí napr. : žiadateľ bol vedený v evidencii UoZ (uchádzať o zamestnanie) najmenej 3 mesiace, žiadateľ bude prevádzkovať svoju SZČ najmenej 3 roky, o príspevok požiada písomne a i. Toto je len niekoľko podmienok, ktoré musí žiadateľ splniť. Maximálna výška príspevku, ktorá vám môže byť poskytnutá je 4 531,84 €. Pričom 60% vám bude poskytnutých vopred a 40% až po predložení prvej správy o prevádzkovaní SZČ. Túto formu financovania považujem skutočne za veľmi výhodnú a odporúčam vám pozrieť si všetky podmienky na stránke www.upsvar.sk kde nájdete aj tabuľkový prehľad výšky príspevku. 

5. Investor: Túto forma považujem asi za najlepšiu, predovšetkým pre mladých podnikateľov. Znášate malé finančné riziko a nemusíte sa báť o vlastné peniaze. Existuje viacero stránok, na ktorých nájdete potencionálnych investorov a taktiež aj ich podmienky pre poskytnutie investície. Zároveň sú k dispozícii aj stránky, kde si tieto podmienky zadáte vy a investor vás môže následne kontaktovať. Predpokladom úspechu je dobre vypracovaný podnikateľský plán, nejaké know-how a čo je najdôležitejšie - vedieť sa predať. Investor môže vystupovať v dvoch formách: tichý spoločník alebo podnikateľský partner. Podstatou tichého spoločníka je, že vám poskytne financie a viac menej sa vám do podnikania nestará. Podnikateľský partner sa naopak stáva vašim spoločníkom a vedie podnik s vami. Čo považujete za výhodnejšie nechám už na vás. Niekedy sú podmienky investora stanovené fakt vysoko a preto je dôležité vybrať si toho najvhodnejšieho. 

Určite existuje aj viacero spôsobov získanie peňazí pre vaše podnikanie ako napr. podpora od EÚ na rozvoj podnikania, ktorú môže získať právnická osoba, ktorá vykázala zisk za predchádzajúci rok. Stretol som sa taktiež aj s príbehom, kedy si mladý chlapec otváral "kopírku" a na získanie kapitálu využil zaujímavý spôsob. Poprosil ľudí o príspevok (v dobrovoľnej výške) a ponúkol im zato možnosť tlače dokumentov na týždeň zadarmo po otvorení jeho podniku. Tu môžeme vidieť, že predstavivosť nepozná hranice a možno aj vás tento príbeh inšpiruje a spomeniete si na neho pri vlastnom podnikaní. 

 Metódy získavania finančných zdrojov, ktoré som vymenoval, považujem za najefektívnejšie a taktiež aj najpoužívanejšie. Verím, že vám tento článok opäť niečo priniesol a posunul vás na vašej ceste podnikania. Na záver ešte jeden citát môjho vzoru Roberta Kyiosakiho: 

"Jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia nie sú bohatí, je ten, že majú viac výhovoriek ako peňazí."
 

Kontakt: Facebook: Patrik Capulič
              E-mail: patrikcapulic@gmail.com 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?